• Prečítané knihy

• 01.03.2023 23:25
        • Povzbudzovať k čítaniu deti a mládežníkov môže byť celkom náročné.

Ako zaujať, keď každé dieťa má už iné záľuby a keď mnohé z nich prestali čítať aj preto,

že je to jednoducho priťažké? Naše deti ponúkajú recenzie prečítaných kníh s cieľom podeliť sa čitaľský zážitok.

Ukážu Vám, že čítanie je stále In....

• PRIATEĽSTVO PLNÉ KOLÁČIKOV

• 02.03.2023 19:54
        • Názov: PRIATEĽSTVO PLNÉ KOLÁČIKOV

Kniha Priateľstvo plné koláčikov 1 (Linda Chapmanová) | Panta Rhei

Časť: 1 – Cukor a škorica

Hlavné postavy: 10-ročná Hannah a jej mama Rose

Vedľajšie postavy:

Mark – nevlastný otec Hannah, dvojičky Ella a Molly – nevlastné sestry Hannah, Mia – najlepšia kamoška Hannah, Paula – kamarátka a zamestnankyňa pekárne, pani Reesová – susedka a babka Alice

Obsah:

Táto kniha je o dievčatku Hannah a jeho mame Rose, ktoré si otvorili vlastnú pekáreň s názvom Cukor a škorica. Kvôli tomu sa však museli presťahovať. Zo začiatku do ich pekárne chodilo málo ľudí. Jedného dňa sa rozhodli, že pôjdu na farmársky trh, kde ponúknu na ochutnávku svoje výrobky. Obyvateľom veľmi chutili a odvtedy začali navštevovať ich pekáreň.

Táto kniha má ďalšie 3 pokračovania, na ktoré sa už veľmi teším.

Čo sa mi páčilo:

V knihe je množstvo zaujímavých receptov, návodov, rád a tipov, ktoré sa zídu.

Myšlienka, že všetky nové začiatky (napríklad nová škola, spolužiaci) sú ťažké, ale ak máme okolo seba dobrých priateľov, všetko sa dá ľahšie zvládnuť.

V knihe sú krásne ilustrácie – kniha vyzerá ako taký zápisník plný nápadov, postrehov a myšlienok.

Autor: Emka, 9 rokov

• PRIATEĽSTVO PLNÉ KOLÁČIKOV 2

• 02.03.2023 19:53
        • Názov: PRIATEĽSTVO PLNÉ KOLÁČIKOV

Kniha Priateľstvo plné koláčikov 2 (Linda Chapmanová) | Panta Rhei

Časť: 2 – Lyžička tajomstiev

Hlavné postavy: 10-ročná Hannah a jej mama Rose

Vedľajšie postavy:

Mark – nevlastný otec Hannah, dvojičky Ella a Molly – nevlastné sestry Hannah, Mia – najlepšia kamoška Hannah, George – kamarát Hannah, Sarah – Georgova mama, Alice, Misha a Lara – spolužiaci Hannah, Dylan a Paula – kamaráti a zamestnanci pekárne, pani Reesová – susedka a babka Alice, učiteľka pani Harrisová

Obsah:

Táto časť je o kamarátoch Hannah – Mia a George. Mia je tiché dievča. V snahe zapadnúť medzi ostatných prestane byť sama sebou a začne ich napodobňovať. Myslí si, že ju budú mať radšej, no mýli sa.

Georgea rodičia prihlásili na tenis. Tenis ho však nebaví, no bojí sa o tom povedať mame. Nakoniec všetko dobre dopadne.

Myšlienky z knihy, ktoré sa mi páčili:

Musíš byť taká, aká byť chceš, nielen napĺňať očakávania ľudí.

Ak neustále predstierate, že ste niekto, kto nie ste a svoje pravé JA skrývate, nebudete šťastní.

Je na každom z nás mať vlastné sny a pokúšať sa o to, aby sa stali skutočnosťou.

Je to s nami, ako keď sa miesi chlebík. Všetko stláčanie a naťahovanie len robí naše priateľstvo silnejším.

Autor: Emka, 9 rokov

• PRIATEĽSTVO PLNÉ KOLÁČIKOV 3

• 06.03.2023 20:22
        • Názov: PRIATEĽSTVO PLNÉ KOLÁČIKOV 3
          Kniha Priateľstvo plné koláčikov 3 (Linda Chapmanová) | Panta Rhei

Časť: 3 – Košíčky a súťaž

Hlavné postavy: 10-ročná Hannah a jej mama Rose
          Vedľajšie postavy:
          Mark – nevlastný otec Hannah, dvojičky Ella a Molly – nevlastné sestry Hannah, Mia – najlepšia kamoška Hannah, Dylan a Paula – kamaráti a zamestnanci pekárne, George – kamarát Hannah, Sarah – Georgova mama, Alice, Misha a Lara – spolužiaci Hannah, učiteľka pani Harrisová
          Nová postava:
          Stefan – Markov nový kolega - Nemec, s ktorým sa postupne celá rodina spriatelí a on ich naučí piecť nemecké dobroty a rôzne druhy nemeckého chleba.
          Obsah:
          V tretej časti série kníh Priateľstvo plné koláčikov sa opäť stretávame s Hannah, jej rodinou a priateľmi. Hannah takisto ako jej mama miluje pečenie a programy o varení a pečení. Rozhodne sa  s najlepšou kamarátkou Miou prihlásiť na konkurz do ich najobľúbenejšej TV show Junior Brilliant Baker. Na konkurze však vyberú len Hannah. Súťaž jej prinesie veľa zážitkov, počas ktorých zistí, že nie je dôležité vyhrať v súťaži, ale vyhrať v živote milujúcu rodinu a priateľov, ktorí ťa vždy povzbudzujú.

Čo nové som sa dozvedela:

• Nové recepty.
          • Nemecko má oveľa viac rozličných druhov chleba než ktorákoľvek iná krajina na svete – približne 1000.
          • Na Vianoce sa v Nemecku pripravuje dobrota podobná biskupskému chlebíčku– pečie sa v októbri a až do decembra je odložený.

Čo sa mi páčilo:
          Hannah vždy prirovnáva ľudí k nejakým dobrotám:

Kto? Na akú dobrotu sa podobá? Prečo?
          Mark Bochník domáceho chleba silný, povzbudivý, spoľahlivý
          Mama Perníkový koláčik láskavá, chápavá, trochu temperamentná, trochu tvrdohlavá
          Mia Kváskový chlebík ľahko prehliadnuteľná, no v skutočnosti najmilšia osoba na svete
          Alice Košíček s cukrovou polevou pekný vo vnútri aj zvonku
          Misha Veľká jahodová torta výrazná, pútajúca pozornosť
          Lara Čučoriedkový mafin tichšia a nenápadne sladká
          Hannah
          (Samu seba)
          Ovocná taštička navonok ničím špeciálna, ale uprostred príjemná a so sladkou cukrovou plnkou

Emka, 9 rokov

• Lenka Vymazalová – Netreba sa školy báť

• 02.03.2023 21:17
        • Lenka Vymazalová – Netreba sa školy báť

Kniha Netreba sa školy báť (Lenka Vymazalová) | Panta Rhei

Kniha rozpráva veselé príbehy o tom, čo všetko je v škole a čo všetko nás prvákov v škole čaká počas celého prvého školského roka. Je toho naozaj veľmi veľa, s čím sa v prvom ročníku žiačik prváčik ako ja, musí popasovať.. Najviac som sa tešil, že aj ja dostanem svoju žiacku knižku a hrdo v nej budem nosiť jednotky. A ešte som očakával, kedy dostanem tú dôležitú úlohu – stať sa týždenníkom.

Odporúčam ju prečítať všetkým deťom, ktoré nevedia čo ich všetko v škole čaká. Ja som to už vedel, lebo mám staršiu sestru. A preto sa školy nebojím, ale viem si knihu prečítať už celkom sám. (Paťko D., 6r.)